Avocado Egg Salad

Posted by on Jul 16, 2014 in Dinner, Exercise, Krystal, Lunch, Nutrition

Avocado Egg Salad

Another recipe I tried out this week and was a HUGE hit in my household – future hubs going back for seconds and leftovers … I think I am getting this wifey thing down! ūüėČ I ate my salad with Gluten Free pita chips, but it is also muy bueno in a gluten free rice tortilla and also a lettuce wrap!!! Ingredients: 4 large hard-boiled eggs, chopped 3 hard boiled egg whites, chopped (discard the rest) 1 medium hass avocado, cut into 1/2-inch pieces 1 tbsp light olive-oil mayonnaise 1 tbsp fat free plain yogurt 1/2 tablespoon finely chopped chives 2 teaspoons red wine vinegar 1/2 tsp himalayan¬†salt pinch freshly ground pepper Directions: Combine¬†the egg yolks with the avocado, light mayo, yogurt, chives, vinegar, salt and pepper.¬†Mash¬†with a fork.¬†Combine¬†with egg whites and adjust salt as needed. Share...

Read More »

Shakeology is TOO Expensive

Posted by on Nov 3, 2011 in BeachBody, Nutrition

Shakeology is TOO Expensive

If you think Shakeology is too expensive you need to read this!!!! That’s thinking from the perspective of what most think a meal replacement shake is or more appropriately what they see a protein shake as. The kind of thing you can get at a discount store or grocery store that costs $19.95 or maybe the premium one that costs $30 or $40. When Beachbody created Shakeology Carl Daikeler made a oath¬†that he would not mess with formulation that had science, that had quality, that was whole-food formulated, that was not processed so it could sit on the the shelf for 5 years. Shakeology is like fresh food in it’s most conveniently delivered form. Beachbody wants to share Shakeology with other people but that comes at a price. Frankly, Shakeology should cost $160 if Beachbody was making the same kind of margins that other network marketing companies were making. Selling to grocery stores Shakeology would probably cost between $160 and $200 just based on margins. Carl Daikeler was not happy with that so the cost went down to $120 or $90 to coaches. Shakeology is not just some bag of powder that has some protein in it surrounded by fillers and artificial colors. Some people are simply comparing it to the wrong thing. Look at what $4 buys you at a fast food chain or starbucks, you will barely get anything for $4 let alone a full healthy meal. All the fat, the gluten, the junk that you put in your body cost way more than $4. Stop eating every meal just to satisfy your tongue so your stomach feels full. A bag of chips, a soda or whatever. Stop thinking that way about every single meal. Make one meal an investment in your health! Shakeology is a bargain and it’s unbelievable how good it is for you. People have lost 120 lbs, 150 lbs, 190 lbs. Many people have got off medications and it has also helped those suffering from eating disorders. Shakeology is doing so many good things for people and it only cost $4 a serving. I could go to starbucks, blow over $4 and get amp’d up on caffeine with some creamer, whip-cream on top any day of the week but I’d rather pay $4 per serving for a scoop of life… My Shakeology ūüėČ   Share...

Read More »

YUMMY Breakfast Idea!!

Posted by on Jun 6, 2011 in Krystal

You guys know I am always looking for awesome, healthy and quick recipes Рwell here is one I whipped up in my kitchen!!! 1 cup of frozen fruit (I prefer raspberries, strawberries, blackberries and blueberries) 1/2 cup Unsweetened Almond Milk 1 tsp. FlaxSeed (READ MY FLAXSEED POST HERE) 1 tbsp. Granola Mix them all together!!!! I prefer the frozen berries when doing this because when I mix in the milk it kinda gives it a slushy ice cream taste and its amazing!!!!  Next up Рscramble a couple of eggs, sprinkle some fresh ground pepper РTA DA!!! In 15 minutes you have a super healthy breakfast!!! Now getcha some! Share...

Read More »

Pin It on Pinterest